09109781249

خانه چوبی در یک نگاه

طراحی و ساخت خانه چوبی قطعا یکی از خاص ترین انواع ساخت و ساز می باشد.

  • سیستم باربر ثقلی و جانبی
  • شالوده
  • دیافراگم
  • اتصالات
  • کنترل ها
  • اجرا
  • نازک کاری

Choobi-184

سیستم باربر ثقلی و جانبی خانه چوبی

طراحی و ساخت خانه چوبی قطعا یکی از خاص ترین انواع ساخت و ساز می باشد. شبیه ترین و نزدیک ترین سازه به خانه های چوبی از نظر ساختار سازه های Lsf می باشند. طراحی خانه های چوبی از نظر سیستم های باربر ثقلی و جانبی مشابه با طراحی سازه Lsf می باشد.

از نظر بحث طراحی سازه تفاوت زیادی بین طراحی خانه های چوبی و طراحی سازه فولادی و یا طراحی سازه بتنی نمی باشد. سیستم باربری ثقلی خانه های چوبی از پانل هایی تشکیل شده اند که به صورت المان های عمودی و افقی متراکم می باشند. با توجه به تراکم بالای المان های عمودی معمولا این سازه ها از نظر باربری ثقلی مشکلی ندارند.

یک اصل بسیار مهم در ساخت خانه چوبی، یكپارچگی سازه آن است. همه دیوارها، سقف ها، سقف خارجی، شالوده و دیگر اجزای تشكیل دهنده سازه ساختمان باید به درستی و با دقت بسیار همانند جعبه ای یكپارچه به یكدیگر دوخته شوند. نیروی منتقل شده از سقف به شالوده باید بگونه ای خطی باشد و از ممان چرخشی تا آنجا که امكان دارد، اجتناب کرد.

سیستم باربر جانبی خانه های چوبی می تواند به صورت مهاربندی و یا دیوار برشی اجرا شود. در کشور ما معمولا سیستم سازه ها به صورت مهاربندی می باشد و علت آن اجرا ساده تر مهاربند ها و همچنین قیمت بالای تخته هایی می باشند که به عنوان دیوار برشی مورد استفاده قرار می گیرند.

بحث مهم در کنترل و طراحی خانه های چوبی پدیده ارتعاش و لرزش تیرهای فرعی سقف می باشند. چرا که مدول الاستیسته چوب های مصرفی معمولا پایین بوده و در بحث تغییر شکل باید توجه ویژه ای به آن شود. روابط مقاومت مصالح در طراحی المان های چوبی نیز بر قرار می باشد و فقط با توجه به غیرهمگن بودن مصالح چوبی تنش های مجاز خانه های چوبی در یک سری ضرایب اصلاحی باید ضرب شوند که این ضرایب می تواند اثر کاهنده و یا افزاینده داشته باشد.

Choobi-185

شالوده خانه چوبی

ابعاد فونداسیون خانه های چوبی با توجه به سبک بودن این نوع سازه ها معمولا ابعاد کوچکی می باشد. همچنین به علت سبک بودن این سازه ها اغلب بار باد به نسبت بار زلزله در طراحی غالب بوده و این سازه ها معمولا برای نیروی جانبی باد طراحی می شوند.

مهاربندهایی که در این نوع سازه ها به کار می روند با توجه به هندسه پانل ها اغلب مهاربند های K شکل می باشند. با توجه به اجرای ساده مهاربند در خانه های چوبی به منظور کاهش نیروی آپلیفت پای هر مهاربند و کنترل جابجایی طبقه توصیه می شود دهانه ها تا حدودی بیشتر از حد نیاز مهاربندی شوند چرا که از نظر بحث هزینه نیز مبلغ قابل توجهی را شامل نمی شود.

Choobi-186

دیافراگم خانه چوبی

با توجه به عدم حضور بتن در سازه های متعارف چوبی در کف طبقات شاید در نگاه اول دیافراگم افقی را نتوان صلب در نظر گرفت. اما معمولا با توجه به نیروهای کم به نسبت سازه های متعارفی که در برابر زلزله طراحی می شوند و کنترل جابجایی طبقات بتوان دیافراگم را صلب در نظر گرفت. اگر دیافراگم صلب باشد باید بحث پیچش اتفاقی و پیچش ناشی از فاصله میان مرکز سختی و مرکز جرم طبقات را در نظر گرفت.

Choobi-187

اتصالات خانه چوبی

با توجه به جنس مصالح چوب عملا اتصالی تحت عنوان اتصال گیردار را نمی توان تامین کرد و کلیه اتصالات در خانه های چوبی به صورت مفصلی می باشند. در پای ستون ها معمولا برای جلوگیری از لغزش و جابجایی پانل ها اتصال به کمک نبشی های فولادی و یا تسمه های فولادی انجام می گیرد.

نکته بسیار مهم در طراحی سیسستم باربر جانبی این سازه موضوع آپلیفت می باشد که با توجه به سبک بودن این سازه ها باید حتما کنترل گردد. جزییات اتصال برای مقابله با نیروی آپلیفت معمولا با استفاده از انکر بولت در پای مهاربندها به کار می رود که بتواند در برابر نیروی کششی به وجود آمده مقاومت کافی را داشته باشد.

اتصالات خانه های چوبی معمولا با المان های فولادی اجرا می شوند. یکی از نکات مهم در کنترل های المان های فولادی کنترل تنش لهیدگی یا تنش تکیه گاهی می باشد. به عبارتی دیگر تیرها باید مقاومت کافی را برای فشار عمود بر الیاف در برابر واکنش های تکیه گاهی داشته باشند.

Choobi-188

کنترل ها در خانه چوبی

اعضای خانه های چوبی در کنترل تغییر شکل ها مشابه با سازه های بتن آرمه می باشند. یعنی علاوه بر خیز آنی دچار تغییر شکل های دراز مدت می شوند. البته چون بار غالب در طراحی سیستم باربر ثقلی بار زنده می باشند در کنترل تغییر شکل های دراز مدت حدودا 20 درصد بار زنده را می توان در نظر گرفت.

در خانه های چوبی اجرا شده فعلی که مشکل ارتعاش دارند یکی از راه های مناسب برای تقویت تیرهای فرعی استفاده از تسمه های فولادی می باشد. چرا که مدول الاستیسیته ی فولاد حدود 40 برابر مدول الاستیسیته چوب می باشد و به شکل قابل توجهی در کنترل تغییر شکل ها و ارتعاش تاثیر مثبت دارند.

Choobi-189

اجرای خانه چوبی

از مزایای خانه چوبی که آن را از سازه های معمول بتنی و فولادی متمایز می کند سرعت بالای اجرا آن می باشد. روش اجرای خانه های چوبی مشابه با سازه LSF می باشد. به این صورت که نقشه اجرایی پانل های تهیه شده و پانل ها به صورت پیش ساخته در محل کارکاه مونتاژ می شوند.

عمده وسیله اتصال در خانه های چوبی میخ می باشد. اما برای اتصال پانل ها به به یکدیگر معمولا از پیچ های با طول بلند استفاده می شود. در بعضی از سازه ها بسته به طرح های معماری ممکن است ستون های بلندی وجود داشته باشد که برای جلوگیری از کمانش ستون مجبور به استفاده از ستون مرکب شویم. نکته بسیار مهم در طراحی المان های مرکب کنترل جریان برش و قطعات اتصال به منظور رسیدن به حداکثر ظرفیت مقطع می باشد.

Choobi-190

نازک کاری خانه چوبی

سیستم نازک کاری دیوارهای خانه های چوبی از طرف خارج یا قسمت نما معمولا لمبه کوبی می شوند. از سمت داخل اگر سیستم باربر جانبی به صورت دیوار برشی باشد حتما باید از تخته که اصطلاحا به آن تخته سه لا می گویند استفاده شود. در صورت استفاده از سیستم مهاربندی به عنوان سیستم باربر جانبی می توان سمت داخل زا نیز لمبه کوبی نمود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، همین حالا با ما تماس بگیرید.

02122315420
09109781249
09127992988

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *