09109781249

خانه چوبی و فرآیند مهندسی

در روشهای نوین صنعتی سازی نه تنها به مسئله مسكن بلكه به بهره برداری بهینه از مصالح، سرعت و کیفیت ساخت نیز توجه شده است.

مصالح خانه چوبی

یكی از راههای رسیدن به این اهداف بكار گیری مصالح چوبی سبک در ساختمان سازی میباشد. در زمینه تولید این سازه ها تكنولوژی های بسیاری در کشورهای پیشرفته جهان ایجاد شده است.

به طوریکه در آمریكا، کانادا، اروپا و به ویژه در کشورهای اسكاندیناوی، ژاپن، چین و چند کشور دیگر به عنوان یک سیستم بسیار پیشرفته و مطلوب مورد توجه قرار گرفته است.

استفاده از چوب به عنوان مصالح ساختمانی از زمان قدیم مرسوم بود. توسعه محصولات چوبی مهندسی شده که با با کارایی بالاساخته می شود، امکان ساخت ساختمان های بزرگ تر و بلندتر را فراهم می کند.

Choobi-181

علاوه بر این، به دلیل سهم قابل توجه بخش ساختمان در مصرف جهانی انرژی،انتشار گازهای گلخانه ای و تولید زباله، راه حل های پایدار مورد نیاز است. چوب عنوان یک مصالح انعطاف پذیر و تجدید پذیر، محسوب می شود.

اثرات محیط زیستی خانه چوبی

پژوهشهای بسیاری در رابطه با اثرهای زیست محیطی خانه های چوبی توسط مؤسسه تحقیقات پایداری مواد و مصالح در کشور کانادا انجام شده است که نتیجه برتری چوب را نسبت به فولاد و بتن در مواردی مانند عمر مفید مصالح، تولید، قابلیت کاربرد در محل احداث و ضایعات نشان داده است.

علاوه بر امتیازات زیست محیطی، ایمنی و سبک بودن خانه های چوبی در مواجه با زلزله عملكرد خوبی داشته است. زمین لرزه های فراوانی که در گوشه و کنار جهان به وقوع پیوسته است، نشان داده اند که خانه های با اسكلت چوبی مقاومت بسیار زیادی در برابر زمین لرزه دارند.

در کشور امریكا، ایالت کالیفرنیا یكی از ایاالتی با شرایط زلزله خیزی خیلی زیاد، مساحت مدارس عمومی بیش از چهارصد میلیون متر مربع است که بیش از هشتاد درصد آنها دارای اسكلت چوبی هستند.

Choobi-182

در زمین لرزه نورتریج که در سال 1338 به وقوع پیوست هیچ یک از خانه های چوبی دچار آسیب جدی نگردیدند. تخریب جدی تنها در میان اجزای غیرچوبی این ساختمان ها به وقوع پیوست.

چوب از نظر ماهیت، تفاوت قابل توجهی با بتن، سنگ و فولاد دارد، زیرا به طور قابل ملاحظه ای در مقایسه با آن ها سبک تر است و یک ماده طبیعی ناهمسانگرد است. این ویژگی ها به طور قابل توجهی بر ساختار کلی وعملکرد لرزه ای ساختمان های چوبی تاثیر می گذارد.

برای مشاوره رایگان در خصوص خانه چوبی، با مهندسین ما تماس حاصل فرمایید.

02122315420
09127992988
09109781249

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *