09109781249

ساخت خانه چوبی با اتصالات پنهان

طراحی خانه چوبی با اتصالات پنهان، از نظر زیبایی شناسی و ساختار، بسیار حائز اهمیت است.

فناوری های جدید در ساختمان ها، به ویژه سیستم (CNC)، روش طراحی و ساخت خانه های چوبی را تغییر داده است. دقت بالای آنها به ما امکان می‌دهد مجموعه‌های کاملی را بدون پیچ یا اتصالات قابل مشاهده همراه با ساختارهایی با دوام، ساخت آسان و بسیار منظم طراحی کنیم.

Choobi-113

فرآیند ساخت خانه چوبی

برای درک بهتر فرآیند ساخت خانه چوبی با اتصالات پنهان، لیستی از نکات کلیدی در طراحی را تهیه کردیم و در این مقاله برای شما عزیزان منتشر کرده ایم. برای آگاهی بیشتر از مراحل ساخت خانه چوبی این مقاله را مطالعه فرمایید.

Choobi-114

1- انواع مختلف چوب را بررسی و مطالعه کنید تا به خواص و چگونگی تغییر آنها در طول زمان پی ببرید

برای مثال، خواص کاج مونتری را با کاج اورگان مقایسه کنیم و نگاهی به فرم‌های چند لایه یا چوب سخت بیندازیم. چوب کاج اورگان در برابر رطوبت، موریانه ها و کپک ها بسیار مقاوم است.

همین امر آن را به گزینه ای قابل توصیه برای ساخت خانه چوبی تبدیل می کند. از طرف دیگر چوب کاج مونتری پایدارتر است و انتخاب بهتری برای این نوع استفاده است.

اگر بودجه شما اجازه می دهد، توصیه می‌کنیم چوب با فرمت‌های چند لایه را انتخاب کنید زیرا زمان نصب به خوبی عمل می کنند و حفاظت و دوام بیشتری دارند و می تواند حداقل تا 15 سال دوام بیاورد.

Choobi-115

2- چوبی را انتخاب کنید که به راحتی مکانیزه شود و تمام بخش های آن مشخص باشد

برای مکانیزه کردن ساخت خانه چوبی، باید نوع چوبی که می خواهید استفاده کنید را در نظر داشته باشید و بخش های مختلف آن را به وضوح تشخیص دهید. این به جلوگیری از تغییرات در مراحل بعدی ساخت خانه چوبی شما کمک می کند.

با کمال تعجب، بسیاری از معماران، سازه های خود را با مقاطعی طراحی می کنند که حتی وجود ندارند. به لطف بی توجهی و عدم دقت در محاسبات انجام شده، دوام و استحکام مورد نیاز به دلیل اینکه چوب انتخاب شده برای پروژه امکان مکانیزه شدن را ندارد، به تغییر کل سیستم پس از هر مرحله از ساخت خانه چوبی شما نیاز دارد.

اگر تجربه کافی را در ساخت خانه چوبی ندارید، بهتر و منطقی است که با کارشناسانی مشورت کنید که می توانند شما را در این فرآیند راهنمایی کنند.

Choobi-116

محل ساخت خانه چوبی

3- محل ساخت خانه چوبی و میزان و شدت رطوبت منطقه را در نظر بگیرید

اگر درصد رطوبت در خانه چوبی ثابت بوده و زیاد بالا نباشد، می توان چوب خشک را انتخاب کرد. اما اگر پروژه ساخت خانه چوبی شما در ساحل یا در یک محیط مرطوب باشد، باید تحمل چوب در مقابل رطوبت با روش هایی مانند: کاهش چند میلی متری ابعاد آن برای مقابله با تورم ناشی از تماس با آب، افزایش پیدا کند.

Choobi-117

4- در خانه چوبی هر چه قطعات بزرگتر باشد مقاومت آن در برابر آتش بیشتر است

در مورد خانه چوبی، چوب چند لایه در برابر آتش به طور موثری مقاوم است، حتی بیشتر از فولاد، زیرا فقط لایه های بیرونی آن هستند که می سوزند.

به عنوان مثال، اگر مقاومت R30 برای خانه چوبی در برابر آتش نیاز است (به این معنی که سازه در برابر حریق حداقل 30 دقیقه به مقاومت خود ادامه دهد) می توانید با افزایش مقطع تا 1 دقیقه به مقاومت خانه چوبی در برابر حریق بیفزایید. مثلا برای رفتن از R30 به R60 باید ضخامت چوب را 2.1 سانتی متر افزایش دهید.

Choobi-118

5- عملکرد و زیبایی اتصالات پنهان در خانه چوبی

در پروژه های ساخت خانه چوبی، در کنار کارهای فلزی سنتی، یک سری اتصالات و المان های مخفی وجود دارد که می توان آنها را با پیچ و مهره یا سایر قطعات فلزی متصل کرد و قطعات چوب را با چوب یا مواد دیگری مانند بتن متصل کرد.

برش انجام شده چوب توسط CNC به دقت بالایی منجر می شود و هزینه های کلی ساخت خانه چوبی را کاهش می دهد. به طور کلی، ساختار را می توان به راحتی توسط نرم افزار Cadwork، سازگار با Revit و سایر ماشین های CNC مدل سازی کرد.

Choobi-119

برخی از اتصالات پنهان پرکاربرد در ساخت خانه چوبی عبارتند از:

مفصل دم کبوتر

ساخته شده با برش ذوزنقه ای شکل، انتهای آن همیشه گسترده تر از بقیه است.

مفصل مورتیس و تنون

با برش دقیق یکی از قطعات چوبی به دست می آید و به قطعه دیگر اجازه می دهد تا محکم به دیگری متصل شود.

اتصالات فلزی پنهان

این نوع اتصال، چوب را با مواد دیگری مانند بتن به یکدیگر متصل می کنند.

Choobi-120

6- مدیریت ساخت و استراتژی طراحی خانه چوبی طبق مقررات، می تواند هزینه های پروژه را کاهش دهد

این اصل بسیار مهمی است و همیشه باید با در نظر گرفتن هنجارها، طراحی انجام شود. اگر به هنجارها در ساخت خانه چوبی، بی توجه باشیم اثرات مخربی خواهد داشت.

به این دلیل، می توان از تجربیات و مطالعات پیشرفته در ساخت خانه چوبی که توسط کشورهای پیشرو تهیه و ثبت شده است، بهره برد و از کارایی طراحی خانه چوبی خود اطمینان حاصل کرد. به عنوان مثال: یوروکد 5 تمامی جنبه های طراحی و ساخت خانه های چوبی را پوشش می دهد و راهنمای خوبی برای این نوع پروژه ها است.

Choobi-121

در صورتیکه قصد ساخت خانه چوبی دارید، برای کسب اطلاعات تخصصی بیشتر و مشاوره رایگان، با مهندسین مجموعه خونه چوبی، تماس حاصل فرمایید.

همچنین برای مشاهده نمونه پروژه های اجرا شده توسط مجموعه خونه چوبی، می توانید به وبسایت ما به نشانی Khoonehchoobi.com مراجعه فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *