09109781249

سبک سازی ساختمان با چوب

ایران یک کشور زلزله خیز است که سالانه زلزله های زیادی در نقاط مختلف آن به وقوع می پیوندد که برخی از آنها خرابی های زیادی به جا می گذارد .به همین خاطر طراحی یک سازه ی مقاوم در برابر زلزله یکی از مهم ترین دغدغه های مهندسان است . در این جا به بررسی ساخت خانه چوبی به عنوان راهکار مفید در سبک سازی ساختمان می پردازیم .

سبک سازی ساختمان با استفاده از چوب

ساختمان های سبک نظیر خانه چوبی در مقابل زلزله کمتر آسیب می بینند .با توجه به زلزله های اخیر در ایران مهندسان توصیه می کنند که وزن ساختمان کمتر شود . در مورد سازنده خانه چوبی در مقاله مرتبط اینجا مطالعه بفرمایید.

به همین دلیل بسیاری از شرکت های دانش بنیان به دنبال راهکاری هستند تا بتوانند بتن های سبک یا مصالح جدید تولید کنند .در این میان استفاده از سازه ی چوبی یک روش ایمن و پرکاربرد است .چوب یک ماده ی انعطاف پذیر است و از دل طبیعت به دست می آید . ساخت خانه چوبی بسیار مقرون به صرفه است زیرا سازگار با محیط زیست است و در ساخت آن اتلاف انرژی(آب و برق و گاز) کمتری وجود دارد .

پروفیل خانه چوبی از چسباندن حداقل دو لایه تخته از جنس درختان سوزنی برگ
که به روش صنعتی خشک شده اند ، در جهت موازی الیاف به دست می آید .

مصالحمقاومت کششی Mpaچگالیkg/m3مقاومت نسبی
چوب12055024
فولاد48078006.1
آلمینیوم14427005.3
بتن80 فشاری23500.75

زمین لرزه هایی که در 200سال گذشته در گوشه و کنار جهان به وقوع پیوسته نشان میدهد که خانه هایی که در آن از تیر چوبی استفاده شده مقاومت بی نظیری در برابرفشارهای مختلف را دارد.در سال 1994میلادی در منطقه نورتریج ایالت کالیفرنیا زمین لرزه ای به قدرت 7/6ریشتر به وقوع پیوست که 40بیلیون دلار خسارت به بار آورد و باعث کشته شدن تنها 57نفر گردید. تمامی این افراد در خانه های غیر چوبی بودند .